Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
( Po - Pá, 8:30 - 16:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Zásilky přepravuje :

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak truhlář dokáže podlaháři zatopit
04.03.2019

Jak truhlář dokáže podlaháři zatopit

Truhlář po vyučení dostane při žádosti o živnostenský list automaticky živnost na podlaháře a obráceně, je tohle ale správné? Jaké pasti tak čekají na zákazníka?

Tohle je téma, které je a bude stále aktuální, dokud se ti nahoře na ministerstvu neproberou. Jednoho dne dali hlavy dohromady a sloučili truhláře a podlaháře do jedné škatule. Co se stalo a proč to nenechá jednoho podlaháře v klidu.

Není to tak, že by podlahář přišel o zakázky, o to tu nejde, to neřeším. Bit je především zákazník, protože nedostává to, co si myslí. Pokud se jedná jenom o pokládku nějaké zámkové podlahy a vše je nachystané, jak má
být, je to snadná věc. Jak říkáme, pokládka samotných podlah je už za odměnu. Nejtěžší je zhodnotit a nachystat podklad. To je celá alfa a omega podlahařiny. Když se podcení nebo neumí, nikdy to sebelepší pokládkou ani kvalitní podlahovinou nedohoníte a máte zaděláno na nemalé potíže.

O tom, že takových potíží je spousty, svědčí výjezdy nás techniků do terénu, kde tyto problémy s podklady řešíme vlastně denně. Proč se to děje má svou logiku. Truhlář, který dokončí střední odbornou školu a jde si pro živnostenský list na truhláře, automaticky dostane i na podlaháře. A co se za toho tři a půl roku ve škole a v praxi naučil o podkladech pod nášlapnou vrstvu? Já vám to řeknu přesně – vůbec nic, protože to ani nemají ve školní osnově a o praxi nemůže být řeč. Ale má živnostenský list na podlahařinu, což se u mnohých rovná: mám na to papír – mohu to dělat – umím to – jdu do toho.

Takto „vyzbrojený“ vědomostmi se pustí do díla a ono to někdy vyjde, trefí dobrý podklad nebo nenáročného zákazníka a také jsem viděl a slyšel dobrého „obchodníka“, který to prostě dokázal zákazníkovi prodat. Ale stejně ho to většinou doběhne. Pro zákazníka je to pozdě, protože peníze už jsou dávno jinde, nějaké reklamace se dočká jen stěží, a když, tak si to v nemalé míře zaplatí ještě jednou a pořádně. Protože truhlář byl sice levnější než nějaký podlahář, ale zapomněl tam udělat poměrně dost podstatné, důležité měření a práce, aby podlaha mohla fungovat déle než půl roku. Když takovému truhláři položím jednu z mnoha důležitých otázek o vlhkostech a způsobu měření, vůbec netuší, o čem mluvím, a kouká, jako by to slyšel poprvé. Jediné, co zná je 2 mm/2 m rovinnost. Ano, já mu to věřím, že to nikdy neslyšel, protože se ani ve škole o tom nikdy neučil. Mladý truhlář má za sebou první zakázku a ta ho bude stát nemalé peníze, které již nemá. To je školné, na které jen tak nezapomene. Ale dalo se tomu předejít.

Chyba se stala na samotném začátku, když si na ministerstvu někdo řekl, však to je stejné, podlahařina a truhlařina, má to stejné koncovky. Ale viděli jste někdy podlaháře, aby šel sám nařezat a postavit kuchyň? Na ministerstvu to nedomysleli a nedotáhli do konce, proto nám tu pobíhají rádoby podlaháři alias truhláři, kteří přidělali zákazníkům spousty nemalých starostí a vrásek na čele. Reklamací truhlář – podlahy jsou spousty. A mohu říci. Že v 85% je problém vždy v přípravě a proměření podkladu. Stačilo tak málo: do výuky zařadit hodiny informací a praxe tak, jako to mají s truhlařinou. Nebo v případě žádosti o živnostenský list na podlaháře pracovat pod dozorem a dozor by nesl plnou zodpovědnost za jeho práce po dobu pěti let. Nikoliv je vypustit do revíru jako škodnou, která je hájená kusem lejstra a zákazník, aby se v tom vyznal, kdo je vlastně kdo.

Ale tím to celé nekončí. Tito truhláři, kteří montují kuchyňské linky, vestavěné skříně, obložkové dveře, zatápí zákazníkovi vesele dál při těchto montážích. Ptáte se proč, a že to není možné? Je to možné. A stává se to ve většině případů, když se dělají rekonstrukce nebo realizace nových bytů a domů. Představte si: máte všechno nové, necháte udělat i novou podlahu. Rozhodnete se pro pokládku plovoucím způsobem. Například vezmu konkrétní podlahovinu, která je teď nejprodávanější – vinylovou. Máte položeno a pak dojde truhlář a zapomene se před instalací kuchyně zeptat, zda máte podlahu plovoucí nebo přilepenou. Nebo ještě jinak: on se nezapomene zeptat, on v 99 %
případů vůbec neví, že by se zeptat měl, i když má ten živnostenský list na podlahařinu. Protože každý podlahář ví, že celoplošně přilepená podlaha se chová jinak než podlaha položená na plovoucí způsob. Tyto dva druhy pokládky se musí odlišovat. A protože to truhlář s živnostenským oprávněním na podlaháře neví, protože se to neučil ve škole, tak to neřeší. A na plovoucí vinylovou podlahu položí 300 kg těžkou kuchyň plnou spotřebičů a nádobí, metr od ní dá 150 kg těžký ostrůvek, naproti vestavěnou skříň a spodní lištu od pojízdných dveří natvrdo přišroubuje k podlaze. Proč by to neudělal, když to takhle dělá přes 30 let. Jenomže materiály a trendy se mění a s tím přicházejí i nové druhy podlah, kterým je potřeba tyto změny přizpůsobit. Proto i nerad slyším, věty typu „Takhle to děláme pořád 20 let a doposud jsme s tím neměli žádný problém“.

Ale co se asi stane s masivní vinylovou podlahou položenou na plovoucí způsob, dojde-li ke změně klimatu v místnosti, například v létě a podlaha nabere větší teplo? Z jiných článků víme, že vinylová podlaha není nic jiného než PVC. Nehledejte v tom žádný rozdíl. O co tedy jde? Zvýší-li se teplota třeba o 15 °C, než je běžné, což v letních měsících není žádný problém, před takovými francouzskými okny i o 25 °C, můžete tam naměřit běžně i 45 °C. PVC podlaha bude mít tendenci měnit svou rozměrovou stálost. To způsobí, že se začne roztahovat. Ale ona nemá kam! Podlahář tam dilatace sice kolem zdi udělal 10 mm, ale truhlář ji tím těžkým nábytkem přibyl k podlaze. Není možnost pohybu a dochází k deformacím, které jsou většinou s životností podlah neslučitelné. Deformují se jednotlivé lamely a nenávratně se poškozují zámky.

Co následuje poté, když to zákazník vidí po příchodu domů z práce? Ihned volá podlaháři a reklamuje boule na podlaze. Když podlahář dojede a já někdy s ním, už tuším příčinu. Zase nám ministerstvo poslalo odborníka. Proč ministerstvo? Odpověď už přeci znáte. Sundám sokl od kuchyně, a je to tam; sundám krycí lištu od vestavby, a je to tam, kouknu pod kuchyňský ostrůvek, a je to tam, a aby toho nebylo málo, když usazují truhláři obložky ke dveřím, pěkně je narvou na podlahu, rozepřou a zapění. Tím taky tu podlahovinu přitlučou a nemá možnost pohybu. Toto je všechno špatně. A přitom je to tak jednoduché. Vrátíme se na základní školu na hodinu fyziky. Ty zákony se prostě nemění a stále platí. Naopak, někteří mají ještě tu drzost se tomu smát a říkat, že to je blbost, aby oddilatovávali kuchyň a nechávali obložky 0,5 mm nad podlahou. Na to já už nemám co říct, a není potřeba cokoliv vysvětlovat, protože to stejně nejsou schopni vstřebat. Jak poznáte profesionálního řemeslníka truhláře? Profesionální truhlář se před svou realizací ptá zákazníka: Co budete mít za podlahu, na jaký způsob bude položena, celoplošně přilepená nebo plovoucím způsobem, máte podlahové topení? Dle těchto informací postupuje dál a přizpůsobí tomu instalaci kuchyně, obložek, vestaveb. Pokud bude instalovat i spotřebiče, ať nezapomene oddilatovat těžkou lednici s výrobníkem ledu – jde to a ani to nemusí být vidět. Pokud se vás na tohle truhlář zeptá, máte před sebou opravdu řemeslníka. Pokud tohle zásadní neřeší, máte před sebou jelito a nepouštějte ho do dveří. Mohu říci, že na svých zakázkách tohle vše řeším i se zákazníky, že se jich ptám na to, jaké zatížení bude v interiéru. Například jak budete mít řešenou kuchyň, kde budou vestavěné skříně, bude instalované podlahové topení, jak řeší teplotu v místnosti – léto -zima, klimatizace, jestli plánují i nějaký těžší nábytek, může to být i kulečník apod. Tyto informace totiž pomohou zjistit jaký tip podlahy bude vhodný a zda se rozhodnout pro pokládku plovoucím způsobem nebo celoplošně přilepit. Ano podlahy celoplošně přilepené s sebou nesou větší finanční obnos, ale také vám dopřejí větší komfort a možnosti. Takže vidíte, všechno má své řešení a nemusí to být tak hrozné, jak se na první pohled z titulku zdálo. Chce to více informací, a hlavně by bylo dobré, aby se ti co tento paskvil sloučení truhlář a podlahář dali dohromady nad tím zamysleli, protože i jim se může stát, že jim přijde položit podlahu právě čerstvý truhlář s živnostenským listem na podlaháře, který jim pěkně napasuje plovoucí podlahu k obložkám, pak na to položí těžkou kuchyň a ještě aby nikde nebyli přechody, tak projede s podlahou po celém bytě v jednom kuse. A proč? No protože to neví, na škole se to neučí. Pokud by chtěl vykonávat jakékoliv řemeslo, neměl by to být problém, šikovných lidí co umí něco dělat rukama moc nepřibývá, ale jsem pro, aby ze začátku určitě pracoval pod dozorem.   

V závalu zpráv a dotazů doplním: Jak takovou správnou dilataci tedy udělat? 
Tak, že kolem pevných a těžkých předmětů musí být dilatace od 5-12mm dle typu podlahy a velikosti místnosti. To znamená nejde jenom o kuchyň, ale například spodní vodící lišta od vestavěné skříně a pod. Řešení je hned několik, které se v praxi používají. U kuchyně například řez podlahy před nožičkami o síle 5mm, nebo vykroužení pod nožičky a udělat podložku o 8mm měnší a 2mm vyšší než podlaha. To samé aplikovat u ostrůvku v ploše. To stejné u lišt na podlaze vestaveb, pod lištou dilataci a dát tam podložku, která má o 1-2mm větší výšku jak podlaha a k tomu dotáhnout šrouby. Prostě pokud je podlaha na plovoucí způsob, je potřeba zanechat dilatace funkční. Všechno má řešení.-) Asi to někdy ukážu v praxi na videu jak to má vypadat, to už pak snad pochopí každý. Berte to tak, že stále se musíme učit s příchodem nových materiálů a hledat řešení, když z hora nám nikdo nepomůže. Viz správné dilatace dole na foto. Ještě lze udělat jedna varianta, jednoduchý řez před nožičky 5mm.. je to o tom, nebýt líný, mít na to nářadí.

 
NEFUNKČNÍ - těžká sestava skříní na plovoucím masivním vinylu

NEFUNKČNÍ - těžká sestava skříní na plovoucím masivním vinylu

 
NEFUNKČNÍ - alu zárubně naražené na plovoucí vinylovou podlahu

NEFUNKČNÍ - alu zárubně naražené na plovoucí vinylovou podlahu

 
NEFUNKČNÍ Alu zárubně posazené na plovoucí podlahu

NEFUNKČNÍ Alu zárubně posazené na plovoucí podlahu

 
FUNKČNÍ - plovoucí podlaha oddilatovaná

FUNKČNÍ - plovoucí podlaha oddilatovaná

 
FUNKČNÍ - správná dilatace těžké kuchyňské linky

FUNKČNÍ - správná dilatace těžké kuchyňské linky

 
FUNKČNÍ - oddilatovaný kuchyňský ostrůvek

FUNKČNÍ - oddilatovaný kuchyňský ostrůvek

 
FUNKČNÍ - pokud se plovoucí podlaha celoplošně přilepí

FUNKČNÍ - pokud se plovoucí podlaha celoplošně přilepí

 
FUNKČNÍ - oddilatovaná kuchyň - dilatace řez schované za soklem

FUNKČNÍ - oddilatovaná kuchyň - dilatace řez schované za soklem

 
FUNKČNÍ - dilatace schované za soklem

FUNKČNÍ - dilatace schované za soklem

 
 
 
 Vytvořeno: 9.9.2017 • naposledy editováno: 17.1.2019  Autor: Josef Voborník  www.videopodlahy.cz
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

   

Pomáhame druhým

Kde nás najdete

Prodejna Ústí nad Orlicí
Logo
T.G.Masaryka 897 ( Hotel UNO )
Deáková Iveta
( Po - Pá, 8:30 - 16:30 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.